Stránky

20. 5. 2013

V hlavnom meste tiká časovaná bomba

Magistrát nevie preukázať vlastníctvo stavieb, ktoré vybudovalo hlavné mesto.
Obyvateľom sídliska Pri Šajbách v Rači hrozí, že nebudú môcť ďalej parkovať pred svojimi bytovkami. Pozemky s parkovacími miestami v blízkosti ich bytoviek odkúpila a vlastní spoločnosť Blackstorm Group s.r.o. (konateľ Igor Kálig).

Spoločníkom Blackstorm Group s.r.o. je panamská firma TransAm Solutions Inc. Na rokovaniach s magistrátom a vlastníkmi bytov spoločnosť zastupoval JUDr. Michal Maštena, spolu s RNDr. Milanom MaštenomIng. arch. Karolom Kállayom člen predstavenstva Parking House a.s.. Konateľ Blackstorm Group s.r.o. Igor Kálig je členom dozornej rady Parking House a.s.. RNDr. Milan Maštena je bývalým spoločníkom a konateľom spoločnosti Račany Rosso s.r.o., ktorej jediným spoločníkom a konateľom je od 20.07.2012 Doc. PhDr. Ivan Kmotrík, PhD. Ing. arch. Karol Kállay je spoluautorom projektu Račany Rosso.

Blackstorm Group s.r.o. ponúka jedno parkovacie miesto za 3 000,- €. Rozhorčení vlastníci bytov o odkúpení parkovacích miest neuvažujú. Argumentujú, že parkoviská vybudoval Generálny investor Bratislavy (GIB) (predtým VHMB) a ako stavba sú vlastníctvom hl. mesta. Podľa ich mienky Blackstorm Group s.r.o. neoprávnene manipuluje s majetkom hl. mesta. Žiadajú primátora a magistrát, aby hl. mesto nezákonnému nakladaniu s jeho majetkom zabránilo.

Sídlisko Pri Šajbách stavili v rokoch 1985-1992 Pozemné stavby Bratislava a po nich Generálny investor Bratislavy (GIB) (predtým VHMB), ďalšie tri bytové domy sa dostavali v rokoch 1996-2002. Po ukončení výstavby v roku 1992 GIB 1) neodovzdal inžinierske siete správcom sietí, 2) neodovzdal komunikácie do majetku a správy Magistrátu hl. mesta, 3) neurobil vklad komunikácií, parkovísk a chodníkov do katastra nehnnuteľností (KN).

Pozemky pod parkoviskami, chodníkmi a prístupovými komunikáciami k bytovým domom boli vo vlastníctve štátneho podniku Stavoservis Bratislava š.p. (v likvidácii od 10.06.1998). Bývalá likvidátorka JUDr. Ingrid Gyökeresová (14.05.2004 - 22.11.2006) ponúkla pozemky hl. mestu, no k prevodu majetku nedošlo, nakoľko ho neschválilo MH SR. Likvidátorka JUDr. Ľuboslava Vendrinská (od 22.11.2006) pozemky predávala ako „nezaťažené“, „nezastavané“ pozemky, nakoľko na nich vybudované parkoviská, chodníky a prístupové komunikácie GIB nevložil do KN. Pozemky vo verejnej dražbe odkúpil Richard Tomáš, ktorého firma IMC real s.r.o. stojí za viacerými projektami v Rači, a ten ich obratom predal spoločnosti Blackstorm Group s.r.o..

V marci sa uskutočnilo rokovanie zástupcov hl. mesta, obyvateľov bytov, Blackstorm Group s.r.o. a vlastníkov pozemkov. Právna zástupkyňa vlastníkov bytov vyslovila názor, že prevod na vydražiteľa a následne na Blackstorm Group s.r.o. vo veľmi krátkom časovom úseku nesie známky špekulatívneho konania, spoločnosť sa voči tomu dôrazne ohradila. Primátor uistil obyvateľov, že majú podporu mesta vo všetkých oprávnených požiadavkách. Odznela informácia, že hl. mesto vykonáva majetkovoprávne šetrenie a že GIB zatiaľ nepredložil listiny, ktoré by preukázali vlastnícke právo hl. mesta k objektom, vybudovaným na sporných pozemkoch, a ktoré by mohli viesť k náprave zložitého právneho stavu. Ešte raz a pomaly: hl. mesto zatiaľ nevie preukázať vlastníctvo objektov, ktoré samo vybudovalo a spolu s obyvateľmi ťahá v spore za kratší koniec...

Ak sa tomuto prevodu verejných priestranstiev do súkromného vlastníctva nepodarí zabrániť, otvorí sa Pandorina skrinka a rovnakému problému môžu čoskoro čeliť aj obyvatelia ďalších mestských častí.

V hlavnom meste tiká časovaná bomba.Súvisiace články:

Račiansky magazín 14/2013 (od 5 min. 20 s)

10 komentárov:

 1. no to je vrchol,mne je z toho na vracanie ake hyeny sa vynorili a len si kladiem otazku a co bude dalej?
  ked som cital minuly tyzden vyplod choreho mozgu o prihlasovacek povinosti tak som mavol rukou a dakujem panu _Bohu ze som to tam uzavrel.
  tam vymyslaju absurdne veci co by tu nikomu na rozum neprislo
  (tu sa nemusis nikde prihlasovat a nikoho nezaujima kde byvas
  Ked zacns niekde robit tak sa registrujes na danovom aprax je zeto robi zamestnavatelpocte sam nahlais zmenu adresy k voliva doruceniu zasielkam
  no kupte si rybarske gumaky az po pas aby ste sa mohli brodit
  vtychto vykaloch co produkuje urcita skupina ludi a snazi sa to preniest na vsetkych.
  mvh Ivo

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ivo, rybárske gumáky by boli málo platné, keď sme v tom až po krk :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. ale ved presne toto sa uz stalo - v Raci na Heckovej ulici. Parkovisko zrazu ohradili, postavili rampu a "prenajimaju" parkovacie miesta ...

  OdpovedaťOdstrániť
 4. v takýchto prípadoch odporúčam urobiť aspoň toto:
  1) zaujímať sa, komu patril pozemok a komu parkovisko,
  2) ak pozemok a/alebo parkovisko patrili mestu príp. mestskej časti, zaujímať sa o okolnosti predaja (kto, kde a kedy o ňom rozhodol, kto a za akých podmienok pozemok kúpil, ...),
  3) v prípade akýchkoľvek pochybností vec zverejniť a žiadať MÚ/magistrát o vysvetlenie (písomne, e-mailom, na rokovaní MZ / MsZ, cez zákon 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám, ...).

  OdpovedaťOdstrániť
 5. na Hagarovej MC zase predava pozemky!!!!

  OdpovedaťOdstrániť
 6. ... prosím upresniť kedy? komu? aké?

  OdpovedaťOdstrániť
 7. http://www.raca.sk/mestska-cast/uradna-tabula/

  pridane 1.3.2013

  OdpovedaťOdstrániť
 8. vďaka za doplňujúce info, pokúsim sa preveriť, o čo ide.

  OdpovedaťOdstrániť
 9. ide o predaj pozemku pod kultúrnym strediskom Elán a o budovu Elánu v Krasnanoch.

  mimochodom, v úvodníku RV 12/2009 vtedajší starosta Zvonár napísal:

  „... bola schválená kúpa (pozemku) pod Kultúrnym strediskom Elán, aby mohla prebehnúť jeho rekonštrukcia a opäť mohol slúžiť svojmu účelu pre obyvateľov Krasnian. Mestská časť pozemky nepredáva, práve naopak, ich kúpou predchádza problémom a zhodnocuje jej majetok.“

  dôvod, prečo Rača v roku 2013 uvažuje presne naopak, mi nie je známy.

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Jonovi,Morikovi,Pilinskemu a Matusovi je však tento dovod veľmi dobre známy. A veľmi sa tešia na tento prekrásny predaj. Ze nebudu mať Krasnančania kultúru? Asi naleteli na Pilinského predvolebne heslo. BOJUJEM ZA VAS. Nemalo to byť v skutočnosti takto? BOJUJEM ZA VAS-developeri moji.

  OdpovedaťOdstrániť