Stránky

16. 8. 2022

Trpký koniec dvojnásobného starostu?

KOMENTÁR. Peter Pilinský oznámil, že o úrad starostu sa uchádzať nebude.
ÚVOD
Dva týždne pred začatím volebnej kampane dvojnásobný starosta Pilinský oznámil rozhodnutie nevstúpiť do súťaže o post starostu mestskej časti Bratislava-Rača. A ponúkol politické skúsenosti len ako kandidát na miestneho, mestského a župného poslanca.
Oznámenie prišlo po dlhom váhaní. Zrkadlí sa v ňom fakt, že Petrovi P. skrížil cestu jeho niekdajší politický učeň a obdivovateľ. Bezmála rok pred voľbami začal javiť starostovské ambície. A o ňom je od volieb do BSK 2017 verejne známe, že keď si niečo vezme do hlavy, ide si za tým hlava-nehlava. Spojenec-nespojenec.
ÚSKALIA A DÔSLEDKY
Vo veci kandidatúry na starostu narazili na seba dvaja kohúti-vyzývatelia. Postupne získaval navrch mladší, agresívnejší. A starší, dosiaľ otrasený z volebnej prehry v roku 2018, nevydržal tlak. Zložil krídla. A spadol mu hrebienok.
Stratégia Petra P. zľaviť z ambícií sa javí ako rozumná hra na istotu. Nebyť toho, že ňou zároveň prejavil zníženú sebadôveru. Zvlášť rozhodnutím kandidovať na miestneho poslanca. Tým sa oblúkom vrátil o 16 rokov späť, kedy uchádzaním sa o tento najnižší verejný mandát vstúpil ako novic do rehole komunálnej politiky.
Prezradil tým, že si na viac netrúfa? A že už myslí na politický dôchodok?
Má vôbec šancu s takouto stratégiou v kampani uspieť?
Vzdaním sa kandidatúry na starostu si Peter P. z vlastnej vôle „zaistil“ a prijal (1) nemožnosť stať sa starostom, (2) menej pozornosti médií a voličov, (3) stratu rešpektu časti podporovateľov a protikandidátov, (4) postavenie druhoradého kohúta.
Možné dôsledky? Že mu klesne počet hlasov a vyhliadka získať mandáty.
A že vrabce mu z hrste uletia k holubom na streche.
Dnes sa dá s pravdepodobnosťou blízkou istote povedať to, čo pozorovatelia komunálnej scény v Rači tušili už počas KV 2018. Že Peter P. v tom čase prekročil zenit politickej dráhy. A že ho v lepšom prípade čaká pozvoľná, v horšom strmšia strata politickej váhy.
Prehra v súboji o úrad starostu 2018 dala tomuto tušeniu pečať podobnosti pravde.
Terajšie vyhlásenie Petra P. predznačuje, že voľby 2022 môžu otvoriť ešte horší variant jeho budúcnosti. Strmhlavý zosuv do politickej penzie. A bezvýznamnosti.
ZÁVER
Osobitne trpkú príchuť pre Petra P. musí mať fakt, že o krutú výslužku sa mu pričiňujú jeho bývalí najbližší spojenci a klienti. Tí, čo boli v kampani 2014 príp. 2018 jeho oporou. Vinári Máťuš a Vrana. Otec a syn Polakovičovci. Prvý ako muž v pozadí a lovec hlasov starousadlíkov. Druhý – vtedy nosič vody Petra P. – ako nadháňač hlasov omladiny.
Posledne menovaný za tri roky v MiZ znásobil už tak vysoké sebavedomie. Ubral z pokory a sebareflexie. A hodil za hlavu obdiv k bývalému politickému vzoru.
„Starostu ako Peter potrebuje Rača ďalších 20 rokov,“ nechal sa počuť v roku 2018.
V roku 2022 si až na malý detail myslí to isté.
O sebe.
Miro Ščibrany
OZ račan.skŽiadne komentáre:

Zverejnenie komentára