Stránky

23. 11. 2017

Michal Drotován: „Milo ma prekvapilo, že až na tri okrsky som v Rači vyhral všade inde. Je to pre mňa veľký záväzok.“

Povolebný rozhovor s novým poslancom BSK za Raču a Vajnory Michalom Drotovánom.

Poslanec miestneho zastupiteľstva Michal Drotován dostal 4. novembra 2017 vo voľbách do BSK od voličov MČ Bratislava-Rača takmer tritisíc hlasov. Pozorovatelia komunálno-politického prostredia v Rači zvolenie a prvenstvo Michala Drotována očakávali, zaskočení boli len jednoznačnosťou porážky starostu Rače a mestského poslanca Petra Pilinského. Starosta Pilinský získal v Rači o vyše osemsto hlasov menej a ako ukázal podrobnejší rozbor, za kratší koniec ťahal v 15 z 18 račianskych volebných okrskoch (viď grafy pod rozhovorom).


• Blahoželáme ti k zvoleniu za poslanca BSK. Aké boli tvoje pocity a očakávania tesne pred voľbami? Čo si prežíval počas sčítavania hlasov? Čo po zverejnení konečných výsledkov? Očakával si takú výraznú podporu voličov?

Ďakujem. Tesne pred voľbami som mal veľmi dobrý pocit zo spätnej väzby ľudí v uliciach, preto som bol kľudný a volebný deň sme s priateľkou využili na dlhú prechádzku v lese. Po uzavretí volebných miestností som bol vo volebnom štábe Jána Mrvu a už po sčítaní polovice hlasov som videl, že som bol zvolený. Napínavý súboj až po poslednej minúty bol v prípade Miša Vlčeka, kde sme verili, že posilní náš tím na župe. Takže prežívali sme všetci hlavne jeho výsledok. Konečná emócia o tretej ráno bolo sklamanie, pretože Michalovi sme to všetci veľmi priali. Čo sa týka celkových výsledkov, tak veľmi milo ma prekvapilo, že až na tri okrsky v okolí miestneho úradu (kde mám slabé výsledky tradične) som v Rači vyhral všade inde. Je to pre mňa veľký záväzok.


• V Rači prekvapivo získal vyše tisíc hlasov Račanom neznámy poslanec z Vajnôr Michal Vlček. Iba tesne mu unikol druhý mandát poslanca BSK. Čomu pripisuješ tento prekvapivo dobrý výsledok vajnorského kandidáta?

Spoločne sme robili kampaň v Rači, Michal zbieral podpisy aj roznášal letáky a v kampani naozaj veľmi silno makal v uliciach. Kandidovali sme ako tím za Raču aj Vajnory, čo myslím ľudia ocenili. Na Východnom iba o štyri hlasy skončil tretí za Rasťom Žitným. Spolu sa budeme snažiť nájsť v BSK riešenia aspoň pre časť problémov, ktoré trápia oblasti na rozhraní Rače a Vajnôr – Rendez, Staré letisko, Rybničná, Pánty. Bol by som rád, ak by bol v nejakej komisii BSK ako občan-odborník.


• Povedomie o činnosti BSK je stále pomerne nízke.
Máš v úmysle pokúsiť sa to zmeniť? Ak áno, ako?

Určite budem o činnosti BSK informovať viac, ako sa to dialo doteraz a budem sa snažiť viac zapojiť do rozhodovacích procesov aj obyvateľov. Čaká nás veľa práce. Mojou prioritou je železničné spojenie Rendezu, otvorenie školských ihrísk BSK pre verejnosť a pre ZŠ Hubeného, podpora cestovného ruchu (železničné múzeum, Račianska izba resp. môj stály sen – Račianske múzeum s galériou), dôležité sú samozrejme aj zariadenia pre seniorov.


• Viacerí kandidáti z Rače zdôrazňovali, že idú „bojovať za Raču“. Akoby ani nestáli o hlasy obyvateľov Vajnôr. Lenže kraj je ďaleko širší. Nie je kontraproduktívne, keď poslanec obmedzí svoju prácu výlučne na vlastný volebný obvod?

Vnímam to podobne. Hlavným dôvodom regionálnej samosprávy je riešenie problémov regionálneho rozsahu – stredné školy, doprava, zariadenia pre seniorov sú veci, ktoré ovplyvňujú celý región. Samozrejme, ako poslanec za Raču a Vajnory najviac poznám problémy týchto dvoch častí. Profesne však poznám aj problémy Karlovej Vsi, Starého Mesta, Nového Mesta a ďalších lokalít (napr. Sad Janka Kráľa, Železná studienka), ktorým sa venujem. Preto sa budem zaujímať o celý región.


• Pred voľbami si bol v podpornom tíme kandidáta na župana Jána Mrvu.
Ako si uzmierený s tým, že sa županom stal Juraj Droba?

Juraj Droba bol pre mňa voľba číslo dva. Už krátko pred voľbami som uviedol, že dúfam, že nevyhrá nikto z trojice Ftáčnik, Frešo, Kusý – to by som musel byť opäť v opozícií. Takto si pri Drobovi viem predstaviť úspešnú spoluprácu pri riešení problémov v BSK. Nakoľko ja osobne nemám žiadny záujem o lukratívne pozície ako je post vicežupana či predsedníctvo v komisiách, o to viac verím, že budem môcť realizovať môj predvolebný program. Lebo to je vec, čo ma hlavne zaujíma.


• So starostom vediete spor o odmeny vyplácané z rozpočtu MČ Rača v rokoch 2015 až 2017 doterajšiemu poslancovi BSK za Raču a Vajnory Jurajovi Laukovi. Starosta ťa obvinil, že chceš vyrobiť kauzu za každú cenu. Dokážete v BSK spolupracovať v prospech Rače, Vajnôr a celého kraja? Ak áno, v akých oblastiach?

Ak Juraj Lauko ako poslanec BSK za obvod Rača/Vajnory dostal iba v roku 2016 viac ako 17 tisíc eur z rozpočtu Rače na „poradenstvo pre BSK, dotácie a eurofondy“ – mimochodom skutočnosť, ktorá nám poslancom práve v roku 2016 pri voľbe kontrolóra (v ktorej nebol úspešný) bola zamlčaná, nepovažujem to za čistú hru. Hlavne ak sám Lauko sedel v predmetnej komisii a jeho stranícky šéf KDH Pekár bol jej predsedom. Pilinský mimo iného argumentuje tým, že podobnú zmluvu mal vo Vajnoroch – čo však nie je pravda – Lauko mal vo Vajnoroch v roku 2016 zmluvu na 3 a pol krát nižšiu sumu. Znamená to, že pre Raču vybavil v roku 2016 3 a pol krát viac ako pre Vajnory? Nemyslím si to. Druhá vec je morálny aspekt – to, že starosta v tomto nevidí žiaden problém ukazuje, že moje a jeho poňatie férovosti je odlišné.

Čo sa týka spolupráce so starostom v BSK – rovnako ako v Rači – nemám najmenší problém podporiť akýkoľvek dobrý nápad. Pre plnenie môjho programu budem hľadať podporu naprieč poslaneckými klubmi.


• Koho považuješ v zastupiteľstve BSK za svojich prirodzených spojencov? Ako máš nastavené hranice spolupráce s hodnotovo vzdialenejšími poslancami?

Vytvorili sme zatiaľ sedemčlenný poslanecký klub nezávislých poslancov – sú v ňom Majka Kisková z Bernolákova, Majka Hudáková zo Senca, Martin Vláčiky z Nového Mesta a trojica poslancov za Karlovu Ves (Buzáš, Poláchová a Šíbl), aktuálne dávame dokopy spoločný program. Táto sedmička bude základom. Komunikujem aj s niekoľkými ďalšími nezávislými poslancami a tiež s pravicovou koalíciou Juraja Drobu. To je spolu už väčšina zastupiteľstva. V prípade, ak predloží dobrý návrh poslanec z koalície Smer-Most, nemám samozrejme problém ho podporiť – nikdy ma nezaujímalo, kto predkladá návrh, ale čo je to za návrh. Tak ako v Rači, vždy som sa snažil o svojom návrhu presvedčiť poslancov vecne – určite nebudem v žiadnom prípade dohadovať podporu niečo za niečo.


• Čo zo svojho volebného programu by si chcel presadiť čím skôr a prečo?
Do ktorých komisií zastupiteľstva BSK sa plánuješ zaradiť?

Mám záujem byť členom komisie školstva, kultúry a športu – hlavne z dôvodu, že v Rači a Vajnoroch máme až 6 škôl BSK a jednou z mojich priorít sú športové areály. Potom v komisii územného plánovania a rozvoja – tejto téme developerov a výstavby sa venujem aj v Rači – a v komisii dopravy, ktorá tiež s tým súvisí. Komisia životného prostredia bude pravdepodobne samostatná, tam budeme mať za náš klub iných odborníkov.

V prvom rade, ak to bude možné, by som si chcel hneď začiatkom roka prejsť všetky školské budovy a areály v Rači a vo Vajnoroch a zistiť ich skutočný stav. Napr. dôvod, prečo veľké ihriská na Hlinickej nemôžu využívať aj obyvatelia Krasňan. Samozrejme, budem sa snažiť riešiť ako prioritu aj územný plán BSK a železničné spojenie pre Rendez. V tom poslednom verím, že pomôže, ako spomínal v predvolebnom čase, aj Rasťo Žitný, ktorý má kontakt na ministra dopravy.


• Výsledok volieb nepochybne zvýšil tvoju politickú hodnotu u strán ako SaS, KDH, OĽaNO, NOVA, SPOLU-OD. Nenaštrbia ponuky politických strán – osobitne vo vzťahu k voľbám 2018 – tvoj status nezávislého občianskeho kandidáta?

Ak budem budúci rok kandidovať, tak jedine ako nezávislý kandidát s podporou podpisov občanov – to beriem ako základný a najdôležitejší mandát, aby som vôbec kandidoval. S predstaviteľmi strán, ktoré si menoval, som samozrejme dlhodobo pracovne tiež v kontakte. Je dôležité aj to, aké bude zloženie mestského zastupiteľstva a kto bude novým primátorom. Takže nejakým spôsobom tá spolupráca bude musieť byť nastavená.


• Výrazne si uspel aj vo volebných okrskoch 2 a 3, kde sú zariadenia sociálnych služieb patriace do kompetencie BSK. Nevnímaš to ako záväzok dať vyššiu váhu tejto téme, aj keď si ju pred voľbami neuvádzal medzi svojimi prioritami?

Áno, vnímam to ako veľký záväzok – v našom tíme je aj pani Jarošová, ktorá podmienky a problémy v zariadeniach dobre pozná – veríme, že sa nám spoločne s novým županom podarí tieto problémy riešiť. A tiež aj v spolupráci so starostom Rače, ktorý to mal ako bod programu. Ako som už uviedol, nepovažujem sa za odborníka na všetko – v tomto si isto dám poradiť pani Jarošovou a ďalšími a ich odborné návrhy rád podporím a budem presadzovať. Budeme v tejto veci aj v rámci nášho klubu žiadať rýchle zorganizovanie pracovného stretnutia.


• Obyvatelia zariadenia sociálnych služieb na Podbrezovskej a Pri vinohradoch 267 iste uvítajú konkrétne ponuky od nových poslancov BSK. Plánuješ sa s nimi stretnúť a vypočuť si, čo ich trápi a v čom očakávajú podporu a pomoc?

Áno, viď odpoveď vyššie. Aj ako prednosta pracovne si vždy zvolám všetky strany, vypočujem si ich názory a pohľad a snažíme sa nájsť spoločné riešenie. Ak sa to spoločné riešenie nenájde, nemám problém rozhodnúť o riešení na základe môjho najlepšieho vedomia a svedomia. Denne robím takých rozhodnutí desiatky.


• Vo svojom volebnom programe si o. i. ponúkal sprístupnenie športových areáloch stredných škôl. Aké kroky a v akom časovom horizonte v tejto veci podnikneš?

K tomuto som uviedol už vyššie, považujem to za jednu z mojich priorít. Začnem Gymnáziom Hubeného, ktoré má veľký areál. Mohli by ho využívať na ZŠ Hubeného, kde naopak areál prakticky nie je. Pokračovať budem areálom na Hlinickej a potom Pántami/Rybničnou. Teraz sa riešia komisie a nový župan ešte ani nezačal pracovať v úrade – na začiatok to pre neho bude veľa nového. Isto však budem pracovne veľmi často na Úrade BSK, a teda verím, že minimálne Gymnázium Hubeného a Hlinická sa podarí už v budúcom roku. Mám záujem byť aj členom rady školy minimálne na gymnáziu Hubeného.


• Na záver: Výsledky volieb do BSK možno interpretovať aj ako výzvu voličov uchádzať sa o rok o post račianskeho starostu. Si pripravený túto výzvu prijať?
Za akých podmienok?

Výsledok považujem za veľký záväzok. Viacerí sa ma na to pýtali už v predvolebnej kampani v uliciach a je to aj logická otázka, keďže som kandidoval aj v roku 2014 a teraz som získal o 800 hlasov viac ako starosta, ktorý kandidoval s podporou veľkého množstva politických strán. Teraz považujem za dôležité, aby sa vytvoril silný a úspešný tím kandidátov na poslancov mestskej časti. To je pre mňa kľúčová otázka, na základe ktorej sa rozhodnem, či budem v roku 2018 kandidovať v komunálnych voľbách. Veľmi vážne o tom uvažujem.


• Ďakujeme za rozhovor.

Zhovárali sa redaktori račan.sk výber
Miro Ščibrany a
Ján Drotován
Pre úplnosť – výsledky všetkých kandidátov v MČ Bratislava-Rača:Poznámky:

1) SMER... označuje koalíciu MOST-HÍD, SMER-SD, SKOK-ELD, SZ, SDKÚ-DS, SaNK, keďže reálne najsilnejšou a dominantnou stranou tejto koalície bol SMER-SD a jeho umiestnenie na druhé miesto bolo len pokusom o kamufláž.

2) SaS... označuje koalíciu SaS, OĽANO, KDH, SMK-MKP, NOVA, OKS, ZZ, DÚ.Súvisiace články:Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára