Stránky

11. 11. 2017

Milé a nemilé prekvapenia v súťaži o poslanecké mandáty BSK

Subjektívne postrehy k výsledkom volieb do zastupiteľstva BSK

V sobotu 4. novembra 362 uchádzačov súťažilo o 50 mandátov poslancov BSK.
312 kandidátov skončilo pod čiarou – ako náhradníci.
Tu sú postrehy k 26 z nich.


01 Staré Mesto

 1.  Matej Vagač (50), občiansky aktivista Bratislava otvorene, nezávislý kandidát
 2.  Radoslav Števčík (47), starosta Starého Mesta, nezávislý kandidát
 4.  Marta Černá (81), predsedníčka Fóra spotrebiteľov, NF
 6.  Peter Tatár (64), lekár, MOST-HÍD, SMER-SD, SKOK-ELD, SZ, SDKÚ-DS, SaNK

Kým občiansky aktivista Matej Vagač a starosta Starého Mesta Radoslav Števčík zostali pod čiarou len tesne, nestorka komunálnej politiky Starého Mesta Marta Černá tentoraz skončila jasne v poli porazených. Ešte hlbšie sa prepadol Peter Tatár, asistent poslanca NR SR Františka Šebeja. Obaja kandidovali za „strakatú“ koalíciu MOST–HÍD, SMER–SD, SKOK–ELD, SZ, SDKÚ–DS.


02 Ružinov

 3.  Janka Šípošová (68), psychologička, SaS, OĽaNO, SMK, NOVA, OKS, ZZ, DÚS
 5.  Vladimír Sloboda (38), manažér kvality, SaS, OĽaNO, SMK, NOVA, OKS, ZZ, DÚS
 7.  Lucia Štasselová (58), poslankyňa, nezávislý kandidát
 10.  Monika Kozelová (56), dramaturg, nezávislý kandidát

Pre uvedených štyroch kandidátov je nedosiahnutie na poslanecký mandát a počet získaných hlasov určite sklamaním. Osobitne Lucia Štasselová a Monika Kozelová budú musieť premýšľať, kde sa stala chyba.


05 Nové Mesto

 4.  Edita Pfundtner (44), advokátka, MOST-HÍD, SMER-SD, SKOK-ELD, SZ, SDKÚ-DS, SaNK
 9.  Martin Jakubec (33), generálny manažér, pedagóg, podnikateľ, nezávislý kandidát

Edita Pfundtner je ďalším príkladom volebného prepadu „strakatej“ koalície vedenej jej materskou stranou MOST–HÍD. Výsledok Martina Jakubca je len logickou bodkou za jeho recesistickým pôsobením v súťaži o kreslo župana BSK. Voliči na jeho štýl kampane nedozreli.


06 Rača a Vajnory

 1.  Michal Vlček (37), ekonóm, nezávislý kandidát
 2.  Anna Zemanová (58), poslankyňa NR SR, SaS, OĽaNO, SMK, NOVA, OKS, ZZ, DÚS
 3.  Rastislav Žitný (45), vicestarosta, MOST-HÍD, SMER-SD, SKOK-ELD, SZ, SDKÚ-DS, SaNK

Najtrpkejšiu príchuť majú výsledky v Rači pre Rastislava Žitného – sú hlboko pod výškou jeho očakávaní a ega. Naopak, pre Michala Vlčeka sú dobrým odrazovým mostíkom k ďalším métam politickej kariéry. Anna Zemanová uhrala slušný štandard a lavice zastupiteľstva BSK zrejme opustí s určitou úľavou – bude sa môcť viac venovať práci v NR SR.


07 Karlova Ves

 1.  Igor Bendík (41), podpredseda BSK, SaS, OĽaNO, SMK, NOVA, OKS, ZZ, DÚS
 2.  Iveta Hanulíková (53), ekonómka, MOST-HÍD, SMER-SD, SKOK-ELD, SZ, SDKÚ-DS, SaNK
 6.  Martin Berta (57), podpredseda BSK, nezávislý kandidát
 9.  Natália Hanulíková (27), psychologička, predsedníčka SZS, SZS

Kuriozitou volieb v Karlovej Vsi je, že v nich neuspeli dvaja doterajší vicežupani – Igor Bendík a Martin Berta. Bez zaujímavosti nie je ani neúspech bývalej modro–červenej starostky a teraz „strakatej“ kandidátky na poslanecký mandát do BSK Ivety Hanulíkovej a „zelenej“ Natálie Hanulíkovej, manželky jej synovca a syna jej manžela Petra.


09 Dúbravka

2.  Peter Hanulík (57), odborník na ŽP, MOST-HÍD, SMER-SD, SKOK-ELD, SZ, SDKÚ-DS, SaNK

Neúspech „strakatého“ kandidáta Petra Hanulíka, poslanca MsZ za Dúbravku, pre ktorého je dúbravský volič svätý, len dokresľuje, že voliči si začínajú všímať nesúlad medzi slovami a činmi poslancov. V týchto voľbách ocenili žltou kartou celú rodinu Hanulíkovcov.


11 Petržalka

 1.  Ľudmila Farkašovská (54), nám. primátora, MOST-HÍD, SMER-SD, SKOK-ELD, SZ, SDKÚ-DS, SaNK
 5.  Miroslav Dragun (28), riaditeľ inštitútu pre rozvoj Bratislavského kraja, nezávislý kandidát
 7.  František Šebej (70), poslanec NR SR, MOST-HÍD, SMER-SD, SKOK-ELD, SZ, SDKÚ-DS, SaNK
 8.  Ladislav Snopko (67), dramaturg, NF
 14.  Iveta Plšeková (46), nám. primátora, MOST-HÍD, SMER-SD, SKOK-ELD, SZ, SDKÚ-DS, SaNK
 20.  Martin Jóna (44), ekologický aktivista, MOST-HÍD, SMER-SD, SKOK-ELD, SZ, SDKÚ-DS, SaNK

Ak v Karlovej Vsi skončili pred bránami BSK dvaja vicežupani, v Petržalke sa to „podarilo“ dvom viceprimátorkám Ivo Nesrovnala, Ľudmile Farkašovskej a Ivete Plšekovej. Nečakane, no akiste zaslúžene slabý výsledok dosiahol riaditeľ IRBK Miroslav Dragún. Siedme a ôsme miesto zaskočilo dvoch starých politických harcovníkov a súputníkov Františka Šebeja a Ladislava Snopka. Prvý menovaný dostal vysvedčenie za svoj obrat o 180 stupňov po parlamentných voľbách 2016 vo veci spolupráce so stranou SMER–SD.

Pre Račanov je pikantériou už druhý, tentoraz zdrvujúci prepad Martina Jónu vo voľbách do BSK v Petržalke. Miesto 20. náhradníka Martin Jóna, jeden z oficiálne priznaných sponzorov kandidáta na župana Daniela Krajcera, nečakal ani v najhoršom sne. Zaujímavou okolnosťou je, že Daniel Krajcer napriek takémuto nedôveryhodnému sponzorovi získal pred voľbami podporu Ivety Radičovej. Ak Iveta Radičová nevedela, kto je sponzorom „jej“ kandidáta, svedčí to o jej nedostatočnej orientácii v komunálnom prostredí. Ak vedela a predsa Krajcera podporila, posúva ju to k hranici komunálno-politického suterénu.


12 Malacky

5.  Oskar Dobrovodský (46), strojár, SR - Boris Kollár

Miesto piateho náhradníka je nepochybne veľkým sklamaním pre kandidáta Oskara Dobrovodského a zároveň aj pre stranu SME RODINA – Boris Kollár, za ktorú kandidoval.


17 Pezinok

5.  Rastislav Blaško (46), publicista, fotoreportér, nezávislý kandidát

Publicista a fotoreportér Rastislav Blaško aj v týchto voľbách preukázal, že sa vyznačuje mimoriadnou odolnosťou voči volebným prehrám. Až sa zdá, že v politike ctí olympijský odkaz Pierra de Coubertina „Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa!“.


Na záver:

Skutočnosť, že 9 z 26 náhradníkov na poslancov do BSK uvedených v tomto výbere je zo strakatej koalície MOST-HÍD, SMER-SD, SKOK-ELD, SZ, SDKÚ-DS, SaNK, naznačuje, že uvedené strany a ich kandidáti budú o rok, v komunálnych voľbách 2018, s vysokou pravdepodobnosťou čeliť vážnym problémom a viacerých čaká politické smetisko.

Chvalabohužiaľ. Ako pre koho.2 komentáre:

 1. Subjektívne majú voľby do BSK pre mňa v Našej MčRača trpkú príchuť.
  Som rád, že dlhoročná práca MD /ktorého osobne poznám/ sa pomaly prenáša na vyššiu úroveň a svedomito si prechádza všetkými úrovňami "politiky". Trošku mi síce vadí, že vystúpil z tieňa politickej strany a uchádzal sa o mandát ako nezávislý. Na jednej strane dobrý krok "pozbierať si podpisy" na druhej strane to môžu mnohí vnímať ako druh "politickej evolúcie /nie pozitívnej/", keď je dnes v kurze kandidovať ako nezávislý, no zároveň byť členom politického zoskupenia.
  Na druhej strane som sklamaný z toho, že ľudia ešte stále veria PP, ktorý len pre ilustráciu odhliadnuc od iných dôvodov, vo svojej "protiZvonárovskej starostovskej" kampani poukazoval aj na politický pôvod tohto kandidáta a sám sa v týchto voľbách nechal podporovať zoskupením aj s materskou stranou JZ.
  Tiež som zvažoval voliť za župana DK, ktorý ma skôr len prinútiť premyslieť si svoju voľbu, ale ako je spomenuté v texte, keď verejne priznal MJ ako jedného zo svojich podporovateľov, bol v mojich očiach "diskvalifikovaný".
  Snáď sa o rok podarí ľuďom "vystaviť spravodlivé vysvedčenie" aj pre aktuálny komunálny "ansábel" v Našej Mč.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Marcel, vďaka za tento tvoj koment :) keby sa tu dali udeľovať lajky, tak odo mňa celkom určite jeden dostaneš :)

   Odstrániť