Stránky

31. 3. 2014

Lepšia správa zo soboty: Robert Fico dostal K. O.. Horšia: víťaz sa volá Andrej Kiska

Stalo sa, v čo mnohí dúfali a málokto predvídal, Robert Fico v 2. kole voľby prezidenta prehral K. O.

Paradoxom tohto prekvapivého výsledku je, že pravý hák prezidentským ašpiráciám Roberta Fica nezasadil jeho súper Andrej Kiska. Dvojnásobného premiéra z výšin prezidentského sna poslali k zemi a naspäť do úradu predsedu vlády rozhodcovia volebného duelu - voliči.

Ukázalo sa, že voľby neboli ani tak o KTO? ako o ČO? a že občania si neželajú ovládnutie štátu jedinou politickou stranou aj za cenu zvolenia prezidenta bez akýchkoľvek politických skúseností.

Na najbližších päť, možno desať rokov sa do prezidentského úradu nasťahuje Andrej Kiska. Muž, ktorý svoju minulosť nádejného člena KSČ a úspešného podnikateľa so zlatými šperkami a finančnými produktmi v ďalších rokoch vyvážil charitou a filantropiou. V úrade prezidenta bude rovnakým krokom do neznáma, akým je v parlamente Igor Matovič a jeho OĽaNO.

Priepastný rozdiel v počte hlasov Andreja Kisku a Roberta Fica jasne hovorí to, v čo pred prvým kolom skoro nikto neveril - že Robert Fico v druhom kole prehrá S KÝMKOĽVEK. O to viac mrzí, že pretaktizovaním prvého kola voliči premárnili šancu poslať do záverečného súboja a do prezidentského úradu Rada Procházku a mať tak prezidenta s potenciálom spustiť zásadnú generačnú, hodnotovú a morálnu obnovu verejnej služby. Aj keď škoda plakať nad rozliatym mliekom, jednako už v blízkej budúcnosti môže byť dôležité si občas pripomenúť, kto/čo sa pričinil/o o STOP pre Rada Procházku už v prvom kole voľby prezidenta:

1) prieskumné agentúry podhodnocovaním volebných preferencií Rada Procházku, 2) novinári, politickí analytici a agilní „pragmatickí“ členovia a sympatizanti pravicových strán šírením „jasnej správy“, že nádej poraziť v druhom kole Roberta Fica má jedine a len Andrej Kiska a že Rado Procházka nemá žiadne vyhliadky, 3) lídri Ľudovej platformy ľahkovážnym politickým rozhodnutím o podpore spoločného kandidáta (Ján Figeľ, Pavol Frešo, Béla Bugár, Pavol Hrušovský), 4) bývalí politici nepredvídavými výrokmi (Iveta Radičová) a  činmi (Ján Čarnogurský, Milan Kňažko) ne/úmyselne hádžucimi aj Radovi Procházkovi polená pod nohy, 5) Daniel Lipšic odporúčaním voliť v prvom kole Andreja Kisku, aj keď hodnotovo je mu najbližšie niekdajší politický partner a súčasný rival v boji o postavenie lídra (gazdu?) pravice Rado Procházka.

Karty sú teda rozdané a hodiny slovenskej politiky po sobote odpočítavajú nový čas.

Komu rýchlejšie a komu kam? Premiérovi a predsedovi strany SMER-SD Robertovi Ficovi na cestu z politického Olympu? Strane SMER-SD z pyšnej nadvlády v parlamente do opozičných lavíc? Starým pravicovým stranám a ich lídrom na politickú perifériu? Ivete Radičovej k vyprchaniu aj zvyškov nádeje na prezidentský comeback? Danielovi Lipšicovi k funusu projektu NOVA? Partokratickému systému k premene na férovú zastupiteľskú demokraciu s prvkami participatívnej či priamej demokracie? Radovi Procházkovi a jeho avizovanej politickej strane na cestu do parlamentu a na vrchol zastupiteľskej a exekutívnej moci?

Čo-to podľa všetkého naznačia už voľby do samosprávy 2014.
Rozuzlenie prinesú parlamentné voľby 2016.12 komentárov:

 1. zaujimava uvaha... ked niekoho nepoznam tak nemoze byt dobry :-D len tak dalej s takymto myslenim :-D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. presne tak,nemaju preco na neho kydat tak taraju,ze ho nepoznaju,nuz ani ja nepoznam pana,ktory toto napisal,logicky teda nema na to,aby nieco pisal,inak by som ho poznal,ci?

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Kolko ludi, tolko nazorov... Pre mna bol Kiska jediny prijatelny kandidat. Ak by tam bol Prochazka, tak v druhom kole nevolim.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Skuste sa nad tym zamysliet, kolko ludi by citalo Vas blog, keby Vas vobec nepoznali. Nechajte Kiskovi moznost sa prejavit, neukazujte prstom, aj tak je uz neskoro, podporte ho a posielajte mu Vase napady, ktore ste chceli realizovat cez vasho kandidata.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Ja si myslím že je lepšie mať tam Kisku, ktorý je naozaj nezávislý ako Procházku, ktorý je novou nádejou finančných skupín. Jasne to bolo vidieť na Kiskovej tlačovke, kde dostal Procházka príkaz neangažovať sa a on ho poslušne poslúchol A to by robil aj ako prezident.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. pre Anonymný 31.3.2014 17:10:00

  tento blog je určený známym aj neznámym a je na nich, či si jeho obsah prečítajú a ako s ním naložia. a popravde, brať Andrejovi Kiskovi možnosť sa prejaviť mi ani na um nezišlo, a keby mi aj zišlo, netuším, ako by sa to dalo docieliť :).

  OdpovedaťOdstrániť
 7. pre Anonymný 31.3.2014 17: 20:00

  ... z čoho bolo na Kiskovej tlačovke jasne vidieť, že Procházka dostal od finančných skupín príkaz neangažovať sa? ako sa prejavilo to poslušné poslúchnutie?

  OdpovedaťOdstrániť
 8. dalsie mudro sveta, takym ako vy dakujeme za Gasparovica 2x, za vladu SMERu od 2012.

  Prestante mudrovat, ja nepoznam Vas, urcite ste stelesnenim zla. Kolko ste zarobili za cely svoj zivot a kolko z tychto vasich penazi ste dali na charitu, ze si dovolite povedat o Kiskovi ze je zlou spravou?

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Zaujímavý je citát, ktorý máš v profile: "Ak občan odovzdá priveľa moci, politici prestanú slúžiť a začnú mu vládnuť." A teraz jedna zaujímavosť odo mňa: Ja ako občan som už nechcel dať politikom viac moci ako majú, preto som volil občianskeho kandidáta Kisku. A Procházka? Ten tiež vyšiel z politického prostredia a pred voľbami sa tváril ako občiansky kandidát. Myslím si, že farizejská KDH ho naučila mnohému. Aj pretvarovať sa.

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Takto dopredu plakať nad človekom, ktorého vôbec nepoznáte?!
  Kiskove skutky však dosť veľa napovedajú o jeho charaktere.
  Procházka si svojim vystupovaním v kampani získal sympatie mnohých ľudí, aj moje. Jeho vystúpenie "na podporu" Kisku však potvrdili, že je iba politik. Politik, ktorý kalkuluje.
  Ľudia majú plné zuby štandardných vypočítavých politikov.

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Úplne sa zhodujem s autorom. A ďalej nechápem, prečo pán Kiska opakovane žiadal o vyjadrenie podpory od pánov Kňažka a Procházku, veď mu ju vyjadrili hneď po prvom kole. Čo si potreboval opakovane dokazovať ? Celkom chápem aj Milana Kňažka, že sa na jaho tlačovku nedostavil. Asi vedel prečo. Mňa by takéto vynucovanie tiež vytočilo.

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Asi to potreboval pre to LEBO LUDIA SU OVCE, a idu za tym, ktoreho aj ked nepoznaju, ma podporu aspon niekoho koho meno im nieco hovori.

  OdpovedaťOdstrániť