Stránky

31. 8. 2012

„Kam idú moje peniaze?“

... mal by sa aspoň občas spýtať každý občan (nielen) Rače a Slovenska.Niektorých možno prekvapí, že túto otázku si naliehavo kladú aj vo svete, kde kapitalizmus funguje o nejaký ten piatok dlhšie než u nás. Práve táto otázka stojí za UK-projektom Where Does My Money Go?, ktorý nakoniec prerástol do globálneho opensource projektu OpenSpending. Jeho cieľom je vytvoriť databázy, nástroje a používateľské rozhranie umožňujúce každému občanovi sledovať toky verejných peňazí v akejkoľvek krajine sveta.


Za takýmito projektami je presvedčenie, že jedine záujem občana o nakladanie s verejnými (a teda jeho) financiami, má trvalý potenciál udržať na uzde nekontrolované míňanie, spreneverovanie, tunelovanie a rozkrádanie verejných zdrojov vrátane peňazí.

Dúfam, že posledných 20 rokov na Slovensku aj v Rači konečne zbúralo dôverčivú predstavu a ilúziu, že politici (poslanci, starostovia, ministri, premiéri, prezidenti) sú tí, čo to s nami myslia len dobre a rozhodujú výhradne v našom záujme. Bez tejto pandemickej ilúzie by na SK nebola možná divoká privatizácia 90-tych rokov, nástenkové tendre, platinové sitká, tunely vo FNM, nebola by mohla zo dňa na deň vzniknúť slovenská kapitálotvorná vrstva poctivých podnikateľov (bohužiaľ už zďaleka nielen) mečiarovcov...

Svoje súkromné statky si strážime ako oko v hlave: vkladáme ich do trezorov, staviame okolo nich vysoké ploty, nechávame ich strážiť kamerovými systémami, strážnymi službami, psami... Zvláštne je, že k verejným zdrojom sa správame tak, akoby nám nepatrili, akoby neboli naše. Ľahostajne, bezmocne alebo rezignovane sa prizeráme, ako v bezodnej diere chamtivosti politikov a na nich naviazaných záujmových skupín miznú tisíce, milióny a miliardy EUR našich daní a ani nám nezíde na um sa ozvať a niečo s tým urobiť.

Isteže... ako môže občan ustrážiť to, čo sa deje za zatvorenými dverami ministerstiev, štátom riadených inštitúcií, Fondu národného majetku, Pozemkového fondu...? Možnosti sú mizivé, prakticky nulové.

Inak je to v obciach a mestách. Tu nám nič nebráni zaujímať sa, ako je zostavený rozpočet a ako sa plnia jeho zámery. Tu na ne/činnosť poslancov, starostu a pracovníkov MÚ dobre vidíme. Koniec-koncov, sú to naši (volení) zamestnanci. Tak sa zaujímajme, čo a ako robia, či vynakladajú naše peniaze zmysluplne a hospodárne, či ich nemíňajú na bohapusté nezmysly a nepresúvajú do svojich vreciek a na kontá spriaznených jednotlivcov a firiem, či si nemýlia „naše“ a „svoje“...

Pre tých, ktorí si tak ako my myslia, že jedine cez verejnú kontrolu samosprávy a verejnej správy vedie cesta k zníženiu miery plytvania a rozkrádania verejných zdrojov, račan.sk pripravuje databázy a vizualizácie, ktoré Vám, vážení spoluobčania MČ Rača, majú uľahčiť prístup k dôležitým informáciám a súvislostiam. Nájdete ich na stránkach:


Veríme, že tieto nástroje občas použijete, zamyslíte sa nad obrazom skutočnosti, ktorý Vám ponúkajú a začnete sa pýtať verejných činiteľov (pre Vás) užitočné, zmysluplné a (pre nich) hoc aj nepríjemné otázky.

A keď nám navyše dáte vedieť, kde Vám naše údaje a vizualizácie slúžia dobre a kde nie, alebo na základe nich napíšete kritické/pochvalné články o dianí v MČ Rača, bude to úplne super.
Voľnočasové a oddychové centrum - štúdia 2012

Kope Ing. arch. Virsíková za Raču?
O hračke menom Rača
Občania a poslanci - rovní a rovnejší?
Spravodaj Račan sa odbavuje na letáku ROA
Transparentný miestny úrad je dobrá vec, v Rači taký zatiaľ nemáme
Obloha nad Račou zhlučnie
MČ Rača prehrala súd o 45.276,67 €
Výdavky na administratívu MÚ Rača rastú
Nelichotivé 64. miesto MČ Rača

8 komentárov:

 1. Prituhuje a občana zaujima (konečne), čo sa robí s jeho financiami. Existuje nie iba strana povinnosti (občana), ale je aj strana zodpovednosti (štátu, územného celku) ukazať občanovi gazdovanie.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Súhlas. Uvidíme, či je tých zaujímajúcich sa občanov dosť na to, aby ich začali štát, územný celok, ..., magistrát, miestne zastupiteľstvo, miestny úrad, starosta brať vážne.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Inak, osobne tu vidim kontinuitu spoločnosti spred novembra 89. Ma tak napadlo, z tych hesiel z namestia roku 1989, že "Zrodil sa občan!" Nie, nezrodil, ešte ho to len čaka. Je tu ista zotrvačnosť ponechať určite veci "po starom". Isteže, vtedy (do roku 1989) financovanie fungovalo inak, občan sice nič neplatil priamo a tak sa do vecí nemontoval. No platíme čoraz viac: dane štatne, dane miestne. A tak sa ludia zaujimaju. Je to taký prirodzeny proces. Nezávidim vedeniu m.č. Dobre už bolo, to platí pre každého.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Občianske zrodenie máme vo svojich rukách - keď budeme ďalej spokojne driemať v presvedčení, že sa o nás niekto postará, zrodíme sa a precitneme s načisto holými zadkami.

  Áno, dobre už bolo a platí to pre každého, ibaže nie rovnako. Politika (aj komunálna) je o prerozdeľovaní zdrojov a vždy sa vodí lepšie tým, ktorí zdroje prerozdeľujú než tým, ktorí ich (nedobrovoľne) tvoria. O vedenie MČ si preto starosť nerobím.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Eštie niečo, pozeram ten váš članok a dovolim si oponovať - chamtivosť politikov. Snažím sa porozumieť dejom a zatial sa (mi) potvrdzuje, že politici sú akymsi druhom oblužného personalu finančnej oligarcie. To znamena, že ich výmenou sa vlastne nič nemení/nerieši, lebo každy novy (politik) bude tancovať, ako sa im zapíska. Hnev spoločnosti je nespravne zamerany. Napokon ani media sa to nesnažia vysvetliť, že je to skutočne inak. Až spoločnosť dozreje do stavu, že si nejake kriticke množstvo občanov uvedomí iné skutočnosti, tak....... no radšej to nenapíšem. Len potom vyvstáva taka saturninovska otazka: "A nedalo by se to dělat i bez toho střílení?"

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Súhlasím, že nejde LEN o „chamtivosť politikov“, preto som napísal „a na nich naviazaných záujmových skupín“ (finančná oligarchia, (veľko)podnikatelia, mafiánski bossovia a iní zákulisní hráči). Politici sú AJ, no NIELEN obslužným personálom týchto záujmových skupín - viacerí sú zároveň príslušníkmi niektorej z nich.

  Výmena politikov nič nemení/nerieši kvôli neopodstatnene širokej imunite, politika je vďaka nej bezpečné, bezrizikové remeslo: sprenevera/krádež stámiliónov a miliárd sa „trestá“ nanajvýš „vyvodením politickej zodpovednosti“, tzn. odstúpením z politického postu. To je to isté, akoby stačilo, že sa prichytený bankový lupič za lúpež ospravedlní, no lup mu zostane.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. kritizovat a posudzovat je lahke,tazsie je vsak pracovat pre MC ,obec atd.Ked viete ako to treba robit,mali by ste pri najblizsej moznosti kandidovat za poslancov,potom uvidime ako budete pracovat pre spolocnost.Kazdy obcan ma moznost byt na zastupitelstve a moze sa zapojit aj do diskuzie.Drzim vam palce.

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Pre MČ a spoločnosť pracujú aj tí, čo vyjadrujú svoje názory a keď je čo, aj kritizujú. Dobre kritizovať a posudzovať nie je ľahké - vyžaduje to znalosti a mnoho času, premýšľania a odvahy.

  OdpovedaťOdstrániť